رمز خود را فراموش کرده اید ؟

اهمیت باتری خودرو، روش های افزایش عمر و توان آن برکسی پوشیده نیست. باتری خودرو، از مهم ترین قطعات موجود در خودرو است که باتوجه به عملکرد و وظیفه مهم آن، نگهداری و رسیدگی به آن از اهمیت ویژه برخودار است.

علاوه بر نقش مهم باتری خودرو، باتوجه به هزینه های بالای این قطعه، مراقبت هرچه بهتر از آن، بیشتر احساس می شود. اجازه دهید تا در مقاله ای جامع و تخصصی مجموعه راه کارها و روش هایی ساده را ارائه دهیم تا با مراقبت بهتر از باتری ماشین، علاوه بر حفظ توان عملکرد آن، عمر باتری ماشین خود را نیز افزایش دهید.

استارت کمتر، باتری خودرو سالم تر

وظیفه باتری خودرو، روشن کردن ماشین است. هر بار که استارت می زنید، از باتری ماشین به عنوان منبع برای روشن نمودن خودرو استفاده می شود.

هر بار استارت زدن، یعنی استفاده از باتری ماشین؛ که برای افزایش عمر باتری لازم است که از استارت زدن های بیهوده جلوگیری کنید. از طرفی، هرچه فاصله بین دو استارت بیشتر شود، باتری ماشین زمان بیشتری برای شارژ شدن دارد. پس، برای جلوگیری از کاهش توان و عمر باتری، لازم است که از زدن استارت های پی در پی و با فاصله زمانی کم تا حد امکان جلوگیری کنید تا فشاری کمتر به باتری خودروی شما وارد شود.

وضعیت قرارگیری و مهارکننده ها آن در خودروهای مختلف متفاوت است. به صورت مداوم، وضعیت باتری و محکم بودن آن را چک کنید.

عدم قرارگیری باتری به صورت درست در محل خود، محکم نبود پایه ها و انتقال ضربه ها و لرزش خودرو به باتری، سبب کاهش عمر و توان آن می شود.

برای داشتن باتری سالم و افزایش عمر مفید آن، لازم است که باتری ماشین همیشه در محل قرارگیری خود محکم باشد.

آیا می دانید، علت این که می گویند ماشین برای مدت زیادی خاموش نماند و هر چند مدت یک بار استارت بزنید و برای چند دقیقه ماشین را روشن نگه دارید چیست؟

علت اصلی این توصیه، جلوگیری از تخلیه شارژ باتری است. حتی اگر باتری خودرو شما دارای شارژ کامل باشد و از طرفی نو هم باشد؛ اما اگر برای یک مدت طولانی استفاده نشود، به مروز زمان شارژ آن تخلیه می شود. علاوه بر تخلیه شدن شارژ باتری، عدم استفاده طولانی مدت از آن عمر و توان باتری خودرو را نیز کاهش می دهد.

افزایش عمر باتری ماشین، به شکل ویژه ای با دمای هوا ارتباط دارد. البته، این موضوع بیشتر متوجه باتری های سربی اسیدی می باشد. صفحه های سربی و دی اکسید سربی در محلول قرار دارند. دمای بالا، سبب افزایش سرعت واکنش های شیمیایی می شود.

از طرفی کاهش بیش از حد دما، سبب کاهش واکنش های شیمیایی می شود. کاهش واکنش ها یعنی کاهش توان باتری خودرو که نهایتا این کاهش توان، کاهش عمر بارتی را به دنبال دارد.

برای افزایش عمر باتری ها از قرار گیری ماشین در معرض تابش مستقیم خورشید جلوگیری کنید. از طرفی هم، در فصل سرما، با عایق بندی باتری ها توان آن ها را افزایش دهید.

تمیز بودن باتری، آخرین نکته

هیدورژن به طور معمول از باتری خارج شده و موجب ایجاد جرم در اطراف قطب های مثبت و منفی باتری خودرو می شود. تشکیل جرم ها طبیعی است اما باقی ماندن آن ها روی باتری سبب آسیب رساندن به باتری و کاهش توان آن می شود.

تمیز کردن باتری و رفع جرم ها، علاوه بر افزایش عمر باتری ماشین، به صورت مستفیم سبب افزایش توان باتری ها خواهد شد.

بازگشت به بالا